Historie plemene

Ač by se podle vzhledu by se mohla přímo nabízet záměrná vize přivést na svět jakousi "bonsaj geparda, ocelota či jiné kočkovité šelmy", je jeho vznik ve skutečnosti spíše hříčkou osudu, jakousi náhodou.

Za uplynuĺými počátky plemene se musíme vypravit do USA 60. let 20. stol.

V roce 1964, dle některých zdrojů o rok později, se zde totiž objevuje první předek ocicata = pojmenován Tonga.

Na svět přichází překvapivě, v rámci experimentálního křížení habešské a siamské kočky, který v Michiganu tou dobou uskutečňuje uznávaná chovatelka Virginia Daly. Cílem bylo vyšlechtit siamskou kočku s habéšskými znaky. Ve druhé generaci se, ale rodičovskému páru siamského kocoura a kočky, ze siamských a habéšských rodičů, rodí potomek slonovinové barvy se zlatými skvrnami, což je pro všechny překvapením. Pro svoji podobu s ocelotem dostává toto "pseudo-plemeno" název Ocicat, jehož autorem je dcera chovatelky. Samotný potomek jménem Tonga je však bez většího zájmu chovatelky vykastrován a prodán zájemcům. Pro svůj netypický vzhled se Tonga dostává na novinové stránky, kde jeho zevnějšek také zaujme významného genetika Dr. Clyda Kellera z univerzity v Georgii.

Teprve on přichází s myšlenkou vyšlechtit domácí kočku, která bude věrnou napodobeninou divokých šelem.

Až roku 1986 je uznán v USA jako samostatné plemeno. Do Velké Británie se tato kočka dostala v 90. letech 20. stol., pronikli tedy i do Evropy.

V České republice se první chovný pár objevil údajně v roce 2000. Nyní v roce 2017 je u nás přibližně 5 chovných stanic s přibližně 1 0chovnými jedinci.

Zájem o toto plemeno vzrůstá a začíná být u pravidelně zastoupeno na výstavách.


daisy-na-voditku.jpgkriastian-na-voditku.jpg

mimi-hana-i-daisy.jpg   hana-spici-s-kristianem.jpg

hana-podiva-daisy-micek.jpg  hana-lezici-s-pintikama.jpg